“HEMOFİLİ VE KALITSAL KANAMA BOZUKLUKLARINDA GÜNCEL GELİŞMELER” KONULU TOPLANTIMIZ YAPILDI.

Türkiye Hemofili Derneği ve Anadolu Hemofili ve Talasemi Derneği tarafından düzenlenen “Hemofili ve Kalıtsal Kanama Bozukluklarında Güncel Gelişmeler” konulu programa S. Ü Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri iç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Mehmet Dağlı ve İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Hematoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr Bülent Zülfikar katıldı.

Prof. Zülfikar Türkiyedeki hemofili hastalarının diğer gelişmiş ülkelerdeki hastalar gibi tedavi edilebildiklerini,  SGK’nın geri ödeme onayını verdikten sonra deri altı ilacının çok yakın zamanda hemofili hastaları tarafından kullanılmaya başlanacağını ve en sevindirici haber olarakta hemofilide gen tedavisinin Türkiye’de uygun olan bazı hastalarda başlandığını belirtti.

Dernek Başkanı M. Oğuzhan Petekci ise hemofili tedavisi konusunda yaşanan son gelişmelerin sevindirici olduğunu bu tedavilerin hastaların okul, iş ve sosyal hayatlarını olumlu yönde etkileyeceğini SGK yetkilerinin geri ödeme konusuna bir an önce onay vermesi durumunda hemofili hastalarının yaşam standartının yükseleceğini beyan etti.